Friday, November 20, 2009

Önyargılar...

Uzunca süredir kendi içimde önyargılarımla hesaplaşıyorum, çoğunluklada onlar yüzünden kaçan fırsatlara ve insanlara, yitirilen huzurlu anlara yanıyorum. Bu hesaplaşma ve uzlaşma belki de ömür boyu sürecek... Tüm bunlara kafa yorarken geçen günlerin birinde Pasadena YMCA toplantısında okunan ırkçılık karşıtı bir yemin internette dikkatimi çekti. Daha çok şahıslara karşı olan önyargıları ele alsa da ben bu yemini hayatımın her alanında uygulamaya karar verdim ve günlük defterime koca koca harflerle kaydettim. İşte size bir tercümesi....
Herkesin birey olarak değeri olduğuna inanıyorum

Herkesin saygı ve şerefe layık olduğuna inanıyorum.

Önyargılı her düşünce ve hareketin zararlı olduğuna inanıyorum; eğer bunlar benim düşünce ve hareketlerim ise başkalarına olduğu gibi bana da zarar verirler.

Dolayısıyla bugünden başlayarak her gün düşüncelerimden ve hareketlerimden ön yargıyı yok etmeye çalışacağım..

Her fırsatta başkalarını ön yargılarından vazgeçirmeye

Herkesi saygı ve şerefle değerlendireceğime,

ve tüm bunların dünyayı daha güzel bir yer kılacağını bilerek hergün bu yeminime sadık kalmak için çalışacağım.

4 comments:

stuven said...

güzel bir yazıydı paylaşım için teşekkürler. umarım hepimiz önyargılarımızdan kurtulur ve insanların nasıl göründüğüyle değil de nasıl düşündüğüyle ilgileniriz.

minimalist said...

çevirin için teşekkürler; gerçekten hepimizin bu konuyu içine sindirmesi gerek.

Kek ve Kahve said...

çok güzel bir yazı. hayatı zorlaştıran, önyargılarımız ve bize yöneltilen önyargılar.
bir ferco amca vardı. bir gün bana, "kızım bir insanla sohbete başlıyorsun sana hemen dinin ne diye soruyorlar? demişti. şaşalamıştım, çünkü bu yaşıma kadar karşılaşmadığım bir soru türüydü. ama insanın adı ferco olunca dinini, adı roni olunca ırkını sorup duruma göre silahları kuşanıyorlar. halbuki o belki dünyanın en tatlı insanı. hele önyargıların yöneltildiği kişi roni adında masum bir bebekse. geçen haftalarda radikal 2 de ahu özyurt isimli sinema sanatçısının bebeği roniye ilişkin bir yazısından sonra seninkini okuyunca, beni o yazının sonundaki teyzenin davranışı kadar mutlu ettin. hepimizin, herşeye, herkese önyargısız bakabilmek erdemine erişebilmesi dileği ile.
sevgiler.

Kek ve Kahve said...

Sevgili arkadaşım sen küstün mü? nerelerdesin?
özlediğim birisin inan bana.